Saturday, December 14, 2013

Pasakojimai apie tai, kad į tą tabaką dėdavo išmatų, atrodytų gal ir nelabai įtikinamai, jei ne tai,

Rūkalai sovietmečiu « Rokiškis
Nežinau, kaip jums nupasakoti, country clean kokios cigaretės būdavo country clean sovietmečiu. Aš netgi nežinau, kaip jums nupasakoti įprastų sovietinių cigarečių skonį, kuris varijavo maždaug nuo lauko tueleto smarvės iki svylančių country clean nagų kvapo. Gal taip jums pasakysiu tiems, kas rūko: jei staiga parduotuvėse dingtų dabar įprastos cigaretės, o vietoje jų atsirastų tokios, kokios būdavo sovietmečiu, tai maždaug su 3/4 tikimybe jūs mestumėte rūkyti per vieną dieną.
Belomoras buvo beveik nerūkomas Lietuvoje, nes tai buvo ne tai, kad žemas lygis, bet dar ir asociacija aiški su visa konclagerių sistema. Kita vertus, ir visi kiti sovietiniai rūkalai buvo tokie, kad kitaip, kaip lageriniais country clean jų nepavadintum.
Atsimenu, prieš kokius 8 metus kažkur stalčiuje atradau country clean užsigulėjusių dar nuo sovietmečio “Kosmos” cigarečių. Per kelioliką metų jos spėjo visiškai išsikvėpt ir perdžiūt, tapo visiškai bekvapėmis. Kadangi jau gerokai country clean buvau primiršęs, kas tai per brudas, nutariau jų pabandyti ir vos neapsivėmiau jau nuo pirmo dūmo. Ta pati sovietinė smarvė country clean – būdingas išmatų dvelksmas, tik kad per krūvą metų daug kartų susilpnėjęs. Bet visvien pakankamai stiprus ir šlykštus, kad aš jums nelinkėčiau netgi užuosti. Ir patikėkit manim, aš žinau ką sakau, nes rūkau jau daugiau, kaip 30 metų ir esu bandęs tiek cigarečių rūšių, kad dauguma jūsų pusės pavadinimų net girdėję nesate.
Tarp kitko, cigaretės sovietmečiu nebuvo country clean labai jau pigios: “Kosmos” pakelis kainavo 70 kapeikų (iki gal kokių 1982, kai visos cigaretės pabrango pabrangimo – kainavo berods 40). Tos 70 kapeikų, grubiai perskaičiavus pagal dabartines kainas, tai būtų kokie 7 litai. Ir tos “Kosmos” cigaretės buvo begalę kartų prasčiau, negu prasčiausios iš visų cigarečių, kokias galite nusipirkti parduotuvėje šiais laikais.
Visgi skirtingos cigaretės country clean skyrėsi, tad aš jums papasakosiu apie kai kurias žinomiausias, garsiausias country clean to meto rūšis. Kai kurių pavadinimų cigaretės gaminamos ir šiais laikais, kai kurių kas nors parsiveža iš kokios country clean nors Rusijos. Tik dabartinės visai kitokios – netgi kažkokiame Rusijos glūdumos Zažopinske ar Muchosranske jau nerasite cigarečių, kurių skonis bent dešimtadaliu būtų toks šlykštus, kaip sovietmečiu, country clean o tikrų sovietinių cigarečių country clean dabar jau net visiški chroniai nerūkytų.
SSRS tabako pramonė buvo labai pelninga valstybės veiklos sritis, todėl iki pat vėlyvojo brežnevizmo laikų rūkymas buvo tiesiogiai skatinamas. Būtent to skatinimo dėka SSRS ilgainiui tapo daugiausiai rūkančia šalimi pasaulyje.
Jei neskaitysim itin šlykštaus skonio bei kvapo (sovietiniams country clean rūkalams būdinga labai aiškiai atpažįstama išmatų smarvė), vienas bendras dalykas buvo būdingas country clean visoms sovietinėms cigaretėms: jos būdavo drėgnos. Tokios drėgnos, kad rūkyti jas būdavo sunkiai įmanoma: dėl drėgmės ir kietai suspausto tabako, paprasčiausiai neįmanoma būdavo įtraukti dūmo, o cigaretė, kol surūkydavai, neretai spėdavo užgesti kelis kartus, nors ir trauktum be perstojo. Todėl, country clean prieš rūkant jas reikdavo maigyti, bet ir maigymas nelabai country clean padėdavo.
Taigi, žmonės tokių cigarečių nusipirkdavo, atidarydavo pakelius ir laikydavo, kad pradžiūtų kelias dienas. Bet tai irgi duodavo minusą: pradžiūvusios, jos smirdėdavo dar smarkiau, o skonis pasidarydavo dar kelis kartus šlykštesnis.
Pasakojimai apie tai, kad į tą tabaką dėdavo išmatų, atrodytų gal ir nelabai įtikinamai, jei ne tai, kad sovietmečio pabaigoje kažkuriame žurnale man pasitaikė aptikti informacijos apie koreliacijas tarp išangės vėžio ir darbą tabako pramonėje. Pasirodo, visokie tabaką auginantys ir jį perdirbantys kolchozininkai country clean bei darbininkai šluostydavosi tabako lapais, country clean o nuo to didėjo vėžio rizika. Ir aišku, kur tie lapai keliaudavo paskui country clean – tiesiai į cigaretes. country clean Tuštindavosi tie darbininkai irgi matyt į ten pat.
Tabakas būdavo ir šiaip labai nekokybiškas: kartais pasitaikydavo, kad cigaretėje būdavo koks nors šakalys, ilgumo per pusę tos pačios cigaretės, o kitais kartais pasitaikydavo, kad pastebėdavai ir kokį tikrą nors peliašūdį, gabalą plastmasės ar betono akmenuką į tabaką įsimaišiusį. Nekokybiškai būdavo ir susukamos: tarp filtro ir pačios cigaretės country clean likdavo dideli plyšiai, country clean tad kartais rūkyti būdavo beveik neįmanoma net po išdžiovinimo.
Visiems country clean sovietinių laikų rūkaliams būdavo pažįstamas vienas reiškinys – kai uždegta cigaretė pražysta, nelyg puokštė. Tai būdavo dėl kažkokio neaiškiai sumalto country clean tabako su šakaliais: anas, degdamas country clean staiga imdavo plėstis ir cigaretė country clean per sekundę pavirsdavo į kažkokį rūkymui nepritaikytą fufelį. Tiesiog įsivaizduokit, kad cigaretės degantis galas išsiplečia keleriopai, cigaretė plyšta, o tabakas išvirsta. Siurprizas!
Dar labiau pažįstamas dalykas būdavo cigarečių traškėjimas ir kartais netgi poškėjimas bei šaudymas: į tabaką, ypač bulgarišką, gamyklose būdavo pridedama salietros, kad netgi drėgnu būdamas, jis degtų. Bet pridėdavo nekokybiškai, tai susidarydavo did

No comments:

Post a Comment